Historia Elmetu

Elmet - nasza historia

 

Początkiem hurtowni ELMET było przejęcie
w 1947 roku przez Biuro Zbytu Odlewów, podległe Ministerstwu Przemysłu i Handlu, przedsiębiorstwa pod nazwą Towarzystwo Kontynentalne Sp. z o.o. Mieściło się ono
w Poznaniu, przy ulicy Magazynowej. Początkowo działało pod nazwą Biuro Sprzedaży Odlewów. Po kilku miesiącach nastąpiło połączenie Biura Zbytu Odlewów, Biura Sprzedaży Śrub i Nitów oraz Biura Zbytu Gwoździ i Drutów. Nowe  przedsiębiorstwo podlegało utworzonej
w 1947 roku Centrali Handlowej Przemysłu Metalowego z  siedzibą w Bytomiu, a następnie w Warszawie. Magazyny w Poznaniu znajdowały się przy ulicy Magazynowej, Towarowej, Średzkiej oraz na  Starołęce.

W lipcu 1949 roku powstała Ekspozytura
w budynku przy ulicy Szewskiej w Poznaniu, której została podporządkowana hurtownia
w Poznaniu.
Podczas II wojny światowej budynek został całkowicie spalony. Na fundamentach zniszczonego budynku powstał nowy budynek, który został przekazany  Ekspozyturze.

We wrześniu 1951 roku uległa likwidacji Ekspozytura, a na jej miejsce powołana została Wojewódzka Hurtownia Artykułów Metalowych. Pierwszy magazyn  przy ulicy Obodrzyckiej oddano do użytku w 1955 roku, kolejny w 1956 roku, a w 1958 roku plac magazynowy z rampą. W październiku 1958 roku utworzona została Centrala Handlowa Artykułów Metalowych i Elektrotechnicznych,
a hurtownia zmieniła nazwę na Hurtownia Artykułów Metalowych. W 1966 roku ukończono budowę magazynu 4 kondygnacyjnego o wielkości 10500 m2.

Dla usprawnienia pracy i polepszenia zaopatrzenia odbiorców w 1961 roku został uruchomiony oddział z magazynem
o powierzchni 2000 m2 w Kaliszu przy ulicy Wrocławskiej. Zadaniem oddziału było zaopatrzenie woj. kaliskiego i konińskiego. Drugi magazyn o takiej samej powierzchni powstał w 1962 roku. W kolejnym roku oddano do użytku plac składowy o powierzchni
4000 m2.

  • W 1977 roku doszło do połączenia ELMET-u
    z Centralą Techniczną z Kalisza.
  • W 1988 roku powstał budynek biurowy
    w Kaliszu

 

W marcu 1993 roku została przeprowadzona prywatyzacja przedsiębiorstwa. Firma została przekształcona w pracowniczą Spółkę Akcyjną i zmieniła nazwę na Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Handlowe ELMET S.A. Założycielem Spółki był ówczesny prezes firmy – Mieczysław Madaliński. Akt notarialny podpisany został przez: prezesa Mieczysława Madalińskiego, dyrektora oddziału w Kaliszu Grzegorza Andrzejewskiego oraz dyrektora handlowego Józefa Kopczyńskiego.

Nowy rozdział Elmetu

W 2017 roku podjęta została decyzja
o sprzedaży gruntów przy ulicy Obodrzyckiej
w Poznaniu oraz o budowie nowego obiektu
w podpoznańskich Jaryszkach.  Przeniesienie Centrali wraz z magazynem nastąpiło w maju 2018 roku.

Od tego czasu firma prężnie rozwija się, dzięki świeżej energii i młodej krwi. Każdego roku firma poszerza swój asortyment o nowości. Elmet idąc za duchem czasu dorobił się również własnego sklepu internetowego. 

Firma Elmet  w swojej ofercie handlowej posiada asortyment w zakresie produkcji, budownictwa, inwestycji, remontów, utrzymania ruchu, rzemiosła i jednostek handlowych. Prowadzi sprzedaż hurtową, detaliczną oraz internetową.
Aktualnie nasze jednostki handlowe zlokalizowane są w Poznaniu i Kaliszu.

Nowatorskie spojrzenie na branżę i niezmienna solidność pozwalają nam umocnić pozycję lidera handlu w Regionie i zdobywać nowe rynki.
Profesjonalna kadra, wieloletnie kontrakty
z prestiżowymi producentami oraz duża baza produktów sprawiają, że potrafimy sprostać praktycznie każdemu wyzwaniu.